3D už je málo... — InterSono SG a.s.

ART of TECHNOLOGY

Česky English
Úvod , Aktuality, 3D už je málo...

3D už je málo...


V rekonstruovaném havířovském kině Centrum se budou promítat nejen 3D filmy, ale také ve 4D, či spíše XD s více prostorovými vjemy.

V České republice si lidé mohou 4D vychutnat pouze v Liberci, kde je malý kinosál s malým plátnem, osmi vibračními křesly a ventilátory, které podívanou umocňují. Tamní kino funguje jako atrakce, kde se promítají jen několikaminutové snímky, jako například jízda na vesmírné horské dráze.

V Havířově chtějí jít trochu jinou cestou, podobnou zahraničním kinům. Centrum by mělo umožnit promítání celovečerních filmů ve 4D.

Vše je ve stádiu příprav. Křesla umožňující řadu režimů pohybu budou časem nainstalována v hlavním sále, z celé kapacity sálu by vibračních křesel bylo jen několik. 4D nebude instalován hned v době otevření kina po dokončení jeho celkové rekonstrukce, ale právě probíhající rozsáhlé stavební práce jsou využity k přípravě na tuto technologie budoucnosti.

Lidé v České republice zatím objevují 3D. I tento zážitek je pro citlivější jedince velmi emotivní a pro některé dokonce až traumatizující. Technologie 4D, respektive XD, jde ještě dále. Divák sedí v křesle, kde je připásán pásem podobným tomu z automobilu. Děj na plátně sleduje stejně jako u 3D pomocí brýlí pro prostorové vidění. Samozřejmostí je kvalitní prostorový zvuk. Ventilátory foukají různou intenzitou do sálu proti divákovi vzduch, který umocňuje pohyb odehrávající se na plátně. Vibrace a náklony křesel pak celý vjem dotvářejí téměř k dokonalosti. Pohyb křesla je plně synchronizován s dějem. Technologie umožňuje stovky různých pohybů od jemného natřásání po opravdu divoké skoky s přetížením 2G. Některá kina ve světě doplňují promítání o světelné efekty v sále, vypouštění pachů či vody v podobě jemného rosení.

 
Admin Soubory © Intersono SG a.s. | Hasičská 551/52, Ostrava | tel: 595 782 048 | fax: 595 782 051 | office@sado.cz | vyrobila: MediaFabríca
   Registrovat